Hogyan mentsük meg a fizetőképes céget?
A magyar vállalkozói szférában sajnos nem ritka, hogy pusztán adminisztratív mulasztások, vitatott követelések figyelmen kívül hagyása vagy a hivatalos levelezés átvételének elmulasztása vezet oda, hogy egy egyébként stabil, fizetésképes vállalkozás ellen felszámolási eljárás induljon. Amikor a felszámolás jogerősen elrendelésre kerül, a cég vezetői megijedhetnek, hogy itt a vég: a céget törlik, a működés megszűnik, és a már elindított üzleti projektek kárba vesznek. Pedig létezik egy kevésbé ismert, úgynevezett „atipikus” megoldás, amely lehetőséget nyújt a felszámolás megszüntetése céljából, ha a cég valójában nem fizetésképtelen.
Jelen írás átfogó képet ad arról, hogy pontosan mit jelent a fizetésképtelenségi eljárás, hogyan érhető el a cég megmentése, milyen kötelezettségek terhelik a vállalkozást, mik a legfontosabb határidők, és milyen szerepet játszhat egy felkészült jogi szakértő – például a Molnár és Márk – a cég megmaradásában és a továbbiakban is sikeres működtetésében.
Felszámolási eljárás – Miért rendelik el, és mit jelent pontosan?
A felszámolási eljárás alapvető célja, hogy rendezze a fizetésképtelen vállalkozások sorsát, és kielégítse a hitelezők igényeit. A bíróság akkor rendeli el, ha megállapítja a cég fizetésképtelenségét, avagy ha a cég maga kéri a felszámolást. Előfordulhat azonban olyan helyzet, amikor valójában a cég pénzügyileg stabil, de nem reagált időben a követelésekre, nem vette át a hivatalos postai küldeményeket, vagy egyszerűen nem tartotta jogosnak a vele szemben támasztott igényeket, és emiatt a bíróság jogerősen elrendeli a felszámolást. Mi történik ilyenkor?
- A cég korábbi képviselője (például az ügyvezető) elveszíti a céget érintő aláírási és jognyilatkozattételi jogát.
- A felszámoló lép a vezetés helyébe, aki minden tekintetben képviseli a vállalkozást.
- A cél többnyire a cég vagyonának feltárása és értékesítése, a befolyt összegből pedig a hitelezők kifizetése.
Ilyen körülmények között felmerül a kérdés: mi a teendő, ha mégsem vagyunk ténylegesen fizetésképtelenek, és szeretnénk megőrizni a cégünket?
Felszámolás megszüntetése a Csődtörvény 45/A. § alapján
A Csődtörvény (1991. évi XLIX. törvény) 45/A. §-a által nevesített eljárás arra kínál lehetőséget, hogy egy mégis életképes, működőképes cég kikerüljön a felszámolási eljárásból. A jogalkotó célja ezzel az volt, hogy ne kelljen törölni egy vállalkozást, ha a tartozások kiegyenlíthetők, és a rendes gazdálkodás fenntartható. Ezt a jogszabályi lehetőséget viszonylag kevesen ismerik, és a gyakorlatban meglehetősen atipikus, de rendkívül hatékony, ha a cég valóban biztosítani tudja a hitelezők követeléseit.
A legfontosabb feltételek
- A cégnek minden nyilvántartásba vett, elismert (vagy nem vitatott) tartozást meg kell fizetnie.
- A vitatott követelések tekintetében megfelelő biztosítékot (például bankgaranciát, óvadékot) szükséges nyújtani.
- A felszámoló díja és költségei is rendezésre kell, hogy kerüljenek; ennek mértéke a cég eszközeinek könyv szerinti értéke alapján kerül kiszámításra (általában 2%, de minimum 300 000 Ft + ÁFA).
- A felszámoló vagy maga az adós (illetve annak tulajdonosa) benyújthat egy kérelmet a felszámolást elrendelő bírósághoz a felszámolás megszüntetésének céljából.
Határidők
A kérelem nem nyújtható be a folyamat bármely szakaszában korlátlanul. A törvény kifejezetten rögzíti, hogy a hitelezők jogvesztő igénybejelentési határidejének leteltét követően, de legkésőbb a felszámolási zárómérleg és a vagyonfelosztási javaslat elkészítéséig lehet élni ezzel a lehetőséggel.
Fizetésképtelenségi eljárás vagy valójában cégmegmentés felszámolásból?
A fizetésképtelenségi eljárás (felszámolás) rendeltetésszerű célja, hogy a már működésképtelen vállalkozásokat kivezesse a gazdaságból. Ugyanakkor a gyakorlatban nem kizárólag a valóban fizetésképtelen cégek jutnak erre a sorsra. A jogalkotó felismerte, hogy szükség lehet olyan jogi eszközre, amellyel az egyébként működőképes és fizetőképes cégek „visszafordíthatják” a felszámolási eljárást.
Az úgynevezett „cégmegmentés felszámolásból” azonban csak akkor lehetséges, ha a cég mindent megtesz a hitelezők maradéktalan kielégítésére vagy biztosítására. Ez sok esetben jelentős anyagi forrást igényel, különösen akkor, ha időközben a felszámolás során további költségek, díjak vagy bírságok is felmerülnek.
A felszámolás során felmerülő új tartozások
Érdemes megemlíteni, hogy amennyiben a cég a felszámolás alatt is működik, bizonyos költségeket továbbra is fizetni kell (például alkalmazottak bérét, rezsit stb.). Ezek a kiadások tovább növelhetik a szükséges pénzmennyiséget, amelyet a cégnek vagy tulajdonosainak kell előteremtenie.
Felszámoló díja és a bírósági gyakorlat
Az eljárás egyik leglényegesebb költsége a felszámoló díja, amelynek mértékét az említett 2%-os kulcs határozza meg a céges eszközök könyv szerinti értéke alapján. Emellett a bíróság figyelembe veheti a felszámoló tényleges ráfordítását, a munkateher volumenét, és így bizonyos esetekben mérsékelheti ezt az összeget. Mindazonáltal gyakorlati tapasztalatok szerint a bíróság ritkán tér el lényegesen a törvényes minimumtól, így általában érdemes számolni azzal, hogy az összeget maradéktalanul biztosítani kell.
Mikor lehet kedvezőbb a díj?
- Ha a cég eszközeinek értéke alacsony, a 2% is relatíve kisebb összeget jelenthet, de a törvény ugyanakkor kimond egy minimumot (300 000 forint + ÁFA), amely akkor is fizetendő, ha a 2% ennél alacsonyabb lenne.
- A bíróság kifejezetten mérlegelheti, hogy mennyi időt és energiát fektetett a felszámoló az adott eljárásba. Ha gyorsan sikerül megoldást találni, és a felszámoló munkaterhe kisebb volt, van némi mozgástér a díj csökkentésére – bár ez kevéssé jellemző.
Hogyan néz ki az atipikus cégmegmentés felszámolásból a gyakorlatban?
- Az adós – vagy a tulajdonos – felveszi a kapcsolatot a felszámolóval.
- Kifejezi szándékát, hogy minden nyilvántartásba vett tartozást megfizet, illetve a vitatott követelésekre biztosítékot ad.
- A felszámoló összeállítja az igényeket és díjakat, közli a szükséges biztosítékok pontos formáját és összegét.
- Ekkor készül el a „költségbecslés” is, azaz pontosan mennyi pénzt kell előteremteni.
- A cég, illetve annak tulajdonosai megfizetik a tartozásokat, vagy letétbe helyeznek annyit, amennyi vitatott követelések biztosítására szükséges.
- Ide tartoznak a hitelezők nyilvántartásba vett igényei, a felszámoló díja, valamint egyéb, a felszámolás alatt felmerült költségek.
- Kérelem benyújtása a bírósághoz
- A felszámoló vagy maga a cég (tulajdonos) bead egy hivatalos kérelmet az eljárást elrendelő bíróságra, hogy a felszámolást függesszék fel és szüntessék meg.
- A bíróság megvizsgálja, hogy a jogszabályi feltételek maradéktalanul teljesültek-e.
- Bírósági döntés – megszűnik a felszámolási eljárás
- Ha a bíróság megalapozottnak látja a kérelmet, akkor határozatban megszünteti a felszámolást.
- A cég újra szabadon folytathatja a tevékenységét.
Molnár és Márk: professzionális jogi támogatás felszámolási eljárás alatt
A fentiekből is kitűnik, hogy a cégmegmentés felszámolásból egy bonyolult, sok adminisztratív és jogi akadályt magában rejtő folyamat lehet. Az eljárás sikerének kulcsa a pontos dokumentáció, a határidők betartása, valamint az, hogy a cégvezetés képes-e előteremteni a szükséges anyagi eszközöket a hitelezők és a felszámoló igényeinek kielégítésére.
A Molnár és Márk ügyvédi társulás több területen nyújt olyan szolgáltatásokat, amelyek szorosan kapcsolódnak a felszámolási és egyéb fizetésképtelenségi eljárásokhoz, ide értve például:
- Cégjog és vállalati ügyletek: A cégműködtetés átfogó jogi keretei; üzleti szerződések, M&A folyamatok, társasági szerződésmódosítások.
- Gazdasági jog: Átfogó tanácsadás a vállalkozásokat érintő jogi és adózási kérdésekben, ideértve a követeléskezelést is.
- Peres és peren kívüli képviselet: A vitás helyzetek rendezése bíróság előtt vagy alternatív vitarendezési fórumokon.
- Ingatlanjog: Ingatlan adásvétel, fejlesztések, bérleti konstrukciók jogi háttere.
Mivel a felszámolás megszüntetéséhez nemcsak pontos jogszabályismeret, hanem erőteljes tárgyalási készség is szükséges, egy rutinos ügyvéd csapat, mint a Molnár és Márk Ügyvédi Társulás tagjai és együttműködő partnerei, képes felvenni a kapcsolatot a felszámolóval, hatékonyan egyeztetni a hitelezőkkel, és optimális jogi stratégiát kidolgozni a cég érdekeinek védelmében.
Mit nyújt még az ügyvédi társulásunk a felszámolás megszüntetése érdekében?
- Teljes körű képviselet a bíróság előtt a felszámolási eljárásban.
- A felszámolói kommunikáció intézése, az igénybejelentések elemzése.
- Annak felmérése, hogy a cégnek vagy annak tulajdonosainak milyen pénzügyi mozgástere van a tartozások, vitatott követelések, felszámolói költségek és díjak rendezésére.
- Ha szükséges, közreműködés abban, hogy esetlegesen új befektető vagy finanszírozási forrás bevonásával tudja a cég a fizetési kötelezettségeket teljesíteni.
Csődtörvény 45/A – a jogszabály lényege és szövegének fontossága
A Csődtörvény 45/A. szakasza adja meg azt a szilárd jogi keretet, amely alapján a bíróság elrendelheti a felszámolás megszüntetését. A törvényhely úgy fogalmaz, hogy amennyiben a felszámolás alatt álló adós (vagy más arra jogosult személy) a nyilvántartásba vett követeléseket maradéktalanul megfizette, és a vitatott igények tekintetében biztosítékot nyújtott, a bíróság – a felszámoló által benyújtott zárómérleg elkészülte előtt – végzéssel megszüntetheti a felszámolási eljárást.
Érdemes kihangsúlyozni, hogy a jogszabályi lehetőség igénybevételéhez a határidők pontos ismerete és a szigorú dokumentáció elengedhetetlen. A bíróság részéről sincs mérlegelési mozgástér a határidőn túl, ezért, ha a cég túl későn szánja rá magát a tartozások kifizetésére vagy a biztosítékok nyújtására, akkor könnyen előfordulhat, hogy már nincs lehetőség az eljárás megszüntetésére.
Tippek és tanácsok a cégvezetőknek – hogyan előzzük meg a bonyodalmakat?
- Vegyük át a hivatalos küldeményeket!
Sok felszámolási ügy kezdődik amiatt, hogy a cégvezetők nem veszik át az ajánlott leveleket, elektronikus küldeményeket, bírósági felszólításokat, ezért lemaradnak a fontos határidőkről. - Reagáljunk a követelésekre, akkor is, ha vitatjuk azokat!
Ha egy számla jogosságát kétségbe vonjuk, akkor is meg kell nyilvánulnunk, be kell adnunk észrevételeinket a megfelelő jogi fórumon. Ellenkező esetben a cég részéről mulasztás történik, amit később nehéz vagy lehetetlen jóvátenni. - Legyünk tisztában a fizetőképességünkkel!
Ha valóban gondot jelent egy nagy összegű tartozás, érdemes korábban csődvédelmet vagy más fizetésképtelenségi eljárást (pl. csődegyezséget) kezdeményezni, mert ezáltal struktúráltabb keretek között rendezhetők a követelések. - Kérjünk időben ügyvédi tanácsot!
A felszámolás megszüntetése sokkal rögösebb út, mint a megelőzés. Az ügyvédek már a vitatott követelés megszületésekor segíthetnek abban, hogy a követelést vagy elkerüljük, vagy időben, jogszerűen rendezzük. - Tervezzünk előre a finanszírozással kapcsolatban!
Ha már látjuk, hogy esetleg felszámolási eljárás indulhat ellenünk, jó, ha felmérjük, lesz-e anyagi lehetőség a tartozások kifizetésére vagy biztosíték nyújtására. Ezzel rengeteg időt nyerünk, és megelőzhetjük az ad hoc megoldásokkal járó extra költségeket.
A felszámolás sokak szemében egyet jelent a cég végével, amelynek következtében a cégjegyzékből törlik a vállalkozást. Azonban egy működőképes, nem ténylegesen fizetésképtelen vállalkozás számára a cégmegmentés felszámolásból egy reális alternatíva lehet, hála a Csődtörvény 45/A. §-ának. Ehhez azonban feltétlenül szükséges a jogszabályi előírások pontos ismerete, a szoros együttműködés a felszámolóval, valamint minden nyilvántartásba vett követelés maradéktalan rendezése, a vitatott követelések biztosítása és a felszámoló díjának a megfizetése.
Ha a folyamat sikeresen zárul, a bíróság megszünteti a felszámolási eljárást, a cég pedig folytathatja gazdálkodási tevékenységét. Ez azonban nem csak jogi és anyagi kérdés, hanem időben történő felismerést és precíz ügyintézést is igényel.
A Molnár és Márk ügyvédi társulás széleskörű jogi tapasztalattal és hatékony peren kívüli, illetve peres képviselettel tudja támogatni azon cégvezetőket és vállalkozókat, akik időben felismerik, hogy a megelőzés mindig kevesebb áldozatot követel, mint a már elrendelt felszámolás visszafordítása. Szakértelmünk és komplex szolgáltatási körünk révén nemcsak a felszámolás megszüntetésének jogi folyamataiban, hanem a vállalkozás hosszú távú fenntarthatóságának biztosításában is partnerként számíthatnak ránk.
Amennyiben úgy látja, hogy vállalkozása ellen felszámolás indulhat, vagy már el is rendelték, és életképes megoldást keres, érdemes minél előbb profi szakemberekhez fordulni, hiszen a határidők szorosak, a tét pedig a vállalkozás további élete és a cégvezetés szakmai hitelessége. Kérjen időben szakmai segítséget, és adjon esélyt cégének a fennmaradásra és a további sikeres működésre!
A jelen cikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül a Molnár és Társa Ügyvédi Társulás egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleményének vagy jogi állásfoglalásának, adótanácsadásnak. A Molnár és Társa Ügyvédi Társulás a jelen cikkben foglaltak egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.